sobota, 25 lipca 2015

Wakacje w siodle♥

Wykorzystaj koniec lata♥

Wakacje w siodle to nazwa bardzo ogólna. Może to być po prostu weekend w siodle albo kilka dni w stadninie, kiedy już wróciłeś z dalekich, wakacyjnych podróży, a rok szkolny jeszcze się nie zaczął/ Koniec lata to idealna pora na nawet krótką końską przygodę :D

Dokąd Pojechać?

Konie żyją w prawie wszystkich strefach klimatycznych i na pewno w Twoim regionie są stajnie lub stadniny.
 Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to raczej powinnaś poszukać czegoś poza miastem.
Konie nie lubią hałasu i zgiełku miasta. Jeśli masz mniej niż 12 lat, to weekend w siodle powinnaś spędzić z rodzicami lub kimś z rodziny. Nastolatki mogą już same korzystać z konnej formy rekreacji. Adresów ośrodków hippicznych najlepiej poszukaj w internecie lub zapytaj znajomych. Zanim wybierzesz coś dla siebie, odwiedź kilka miejsc i posłuchaj tego, co mówią o tych ośrodkach inni.

Czego potrzebujesz?

Wygodnych, sportowych ubrań, najlepiej starych i sprawdzonych. Możesz mieć bryczesy, ale niekoniecznie. Jeansy są na koniu niewygodne, najlepsze będę spodnie do biegania lub zwykłe legginsy. Obowiązkowy jest toczek, który pełni funkcję kasku. Jeśli nie masz toczka, a nie jesteś pewna Twojej fascynacji jeździectwem, to możesz jeździć w kasku rowerowym. Ważne, żeby głowa była chroniona. nie musisz mieć od razu butów z cholewami, zwanymi oficerkami. Ważne, aby but był wysoki i sięgał za kostkę. Tenisówki lub adidasy nie są wskazane, bo mogą się zaczepić o strzemię podczas zsiadania lub upadku

Czego należy się spodziewać?

Konie to sama radość i uroda. Koń i człowiek od wieków pasują do siebie. Koń czeka na przyjaźń i akceptację, tak jak ty. Możesz więc głaskać i przytulać swojego ulubionego konika, ile chcesz. Ale życie w stajni to także praca. Nie liczna to, że będzie tylko jeździć. Stajnia to nawóz/obornik do wywożenia, siano i słoma do rozdzielenia, mycie, czyszczenie i karmienie zwierząt. Wiele czynności musi być w stajni wykonanych przez cały rok, codziennie. Nie wykonuj jednak niczego bez uprzedniego zapytania. Podczas pierwszych dni w stajni najlepiej wykonuj tylko polecenia, uważnie słuchając instrukcji. Jeśli lubisz wakacje na wsi, to w stajni też sobie poradzisz. Pamiętaj o zachowaniu spokoju i równowagi. Zwierzęta nie lubią pisków, przepychanek, nerwowego chichotu itp.

Pierwsze godziny w siodle

 Już samo wejście na konia to wyzwanie. najlepiej zaczynać od wspinania się na niskie kucyki. Na początku każdy koń będzie wydawał Ci się za wysoki. Chyba, że stajnia ma konie rasy falabella XD Wsiadamy na konia najczęściej z jego prawej strony, wsadzając prawą nogę w strzemię, a lewą przerzucając przez koński zad, odbijając się od podłoża. Łatwo napisać, gorzej zrobić.  Jak już uda Ci się usiąść głęboko w siodle, pamiętaj o prostych plecach i ładnej postawie. Zgarbiony i skulony jeździec to przykry widok.

Szeroka oferta... i dla każdego coś fajnego!

 Pierwsze jazdy są na lonży[specjalna lina], potem już bez, ale cały czas na padoku[ogrodzonym terenie przeznaczonym do jazdy konnej]. Kolka lekcji trzeba poświęcić na przyswojenie podstawowych komend i manewrów. Wyjazd w teren to dalsza  perspektywa, kiedy już opanujesz podstawy. W teren możesz wyjechać tylko z doświadczonym opiekunem i najczęściej jeździ się zastępem, czyli małą grupką. Słuchaj, co mówi opiekun i pamiętaj, że koń to zwierze stadne, czyli jeden koń robi to, co inny koń lub konie.

Nauka w weekend

... to wspaniała sprawa, ale jeden weekend to za mało, aby dobrze jeździć konno. Nawet po kilku dniach w siodle będziesz dopiero zorientowana w temacie. Dobrze będzie, jeżeli kilka teoretycznych wiadomości poznasz wcześniej, przeczytasz jakąś książkę o koniach, poznasz budowę i dowiesz się, np. że jest zwierzęciem nieparzystokopytnym i że nazwa ta ne ma nic wspólnego z ilością kopyt, tylko budową i ewolucją końskiej kończyny.




 






  






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz